16 - 2 - Школа СХОДЖЕННЯ

Вихід
Перейти до контакту

16 - 2

Класи > 6 > Predm > UkrLit > P2
Тижневе планування.
1. Прочитати тему у підручнику.

1. Володимир Петрович Гетьман народився 10 червня 1921 року в с. Маяки Біляївського району Одеської області в селянській родині, яка в період розкуркулення була вислана на північ. На початку війни потрапив у полон, двічі втікав; був визволений американськими військами. Продовжував службу в армії, працював на будовах. По закінченню Одеського державного університету вчителював, працював редактором видавництва «Маяк». Член Національної спілки письменників України з 1952 року.

Автор поетичних збірок «Рибальське щастя» (1950), «Зустріч» (1955), «За дротом» (1958), «Ранкові зорі» (1960), «Подорож до обрію» (1963), «Іскри з-під молота» (1964), «Побачення з квітнем» (1965), «Жар-птиця» (1966), «Вогник» (1967), «Білі крила вітрил» (1969), «Ластівка» (1971), «Квітнева заметіль» (1972), «Не залишай мене, любове» (1973), «святкую молодість» (1977), «Розмова з коханою» (1981), «Євшан-зілля» (1983), «Проміння Перемоги» (1985), «Наймолодший куркуль Союзу Радянського» (2001).

Земний шлях поета закінчився 11 березня 2003 року. Але й нині він присутній поміж нас у своїй поезії, у світлих споминах рідних, колег-літераторів, вдячних учнів.

2. Народилася Надія Мовчан-Карпусь 12 червня 1944 року в сім’ї учителів.

Її мати – Єфросинія Дем’янівна – педагог, добра і дбайлива вихователька своїх дітей, була першою учителькою Надійки. Досить культурна і освічена, вона любила музику й співи. У сім’ї звучали українські пісні у супроводі гітари, домри, скрипки, баяну. Мати прищеплювала дітям любов до праці, навчала розуміти і шанувати природу.
Батько – Михайло Кузьмович – гарний бджоляр і садівник, учитель-словесник, усе своє життя присвятив великій і благородній справі виховання дітей.
«Наше дитинство журилося «Кобзарем», – писав поет Перебийніс, наголошуючи на популярності творів Т.Шевченка. Саме ним журилися всі, хто оточував батьків-педагогів майбутньої поетеси Надії Мовчан-Карпусь. Детально вивчаючи творчість Великого Поета, передавали вони полум’яну любов до Його Слова своїм учням, а отже – і дітям.
Надія Мовчан-Карпусь щасливо поєднала грані своїх педагогічних і літературних здібностей. Сімнадцятирічною дівчиною вступає вона до Ізмаїльського педагогічного інституту. По закінченню гаряче береться Надія за свою улюблену справу – навчає і виховує дітей, використовуючи свої власні казки, пісні, вірші, оповідання, п’єски, сценарії...
Працюючи на ниві красного письма, поетеса стала автором наступних збірок: «Батькова тополя» (1997), «Над річкою-журавкою» (1998), «Золотокрилі ранки» (2000), «Сонячне коло»(2003), «Мелодія осінньої просині»(2004).
Готується до друку ліро-епічна поема «Стаю на прю» та дитяча книжка «Веселинки Василинки».
Мешкає Надія Мовчан-Карпусь у місті Одесі.

3. Станiслав Савович Стриженюк народився 3 березня 1931 року в мiстi Гайворонi в родинi хлiбороба. Вчився в Одеськiй спецiальнiй середнiй школi Вiйськово - Повiтряних Сил, потiм на хiмiко-технологiчному факультетi Одеського полiтехнiчного iнституту.

У 1955-59 р. працював на Актюбiнському хлiбокомбiнатi у Казахстанi. Першi поезiï надрукував у 1956 роцi в колективнiй збiрцi "Голосом серця". У 1963 р. закiнчив заочно Лiтературний iнститут iм. М. Горького. Автор кiлькох десяткiв книжок вiршiв та поем. Його твори побачили свiт у перекладах на болгарську, угорську, польську, англiйську мови. Значну частину творчого доробку поета складають афористичнi мiнiатюри, деяки з них пропонуεмо нашим читачам.

 


2. Передивіться відео.

https://www.youtube.com/watch?v=WknNOZ8QP_43. Перевірте знання тестуванням. Домашня робота

Нерубаї

          Петрові Бондаренкові

А над плесом, над лиманом,
в тому світі Чорномор’я,
Рибу ловлять нерубаї,
проживають козаки.
Метикують, хазяйнують,
бджіл тримають на здоров’я;
Біля хат — і сонях колом,
і у росах повняки.
 
Край козацький…
Лиш фортеця бовваніє… Чужанина!
Це ж ярмо, оце ж покора…
Ізгинатись до землі?
Тихий стогін надвечірній —
тужить пісня лебедина,
І на покуті дрімають
блискавицями шаблі.
 
Над оселями, шляхами —
чебрецева хуртовина…
Нерубай сідла прудкого?
Нерубай спішить на змаг?
А за плесом, за лиманом
вся козача батьківщина —
Чорномор’є —
Україна спочиває по трудах.

4. Заглибтесь у тему.

Прочитайте поезію та проаналізуйте .

Всі права захищені
Назад до змісту